“Kur Paul Gauguin u largua nga Franca në kërkim të një parajse tokësore në Polinezinë Franceze, krahas ngjyrave verbuese lokale, ai duhet të ketë hasur në këtë bimë si orkide dhe bishtajat e saj të gjata të farave. E errët, ngjitëse, e parfumuar me delikatesë…”          [shënime udhëtimi]

Vendlindja e Amerikës Qendrore, bima e vaniljes i përket familjes së orkideve. Ishte një afrodiziak popullor në Meksikë. Në Peru dhe Ekuador, gratë e përhapnin atë nën krahë si balsam. Vanilja Tahitensis është më e çmuara nga varietetet e shumta të vaniljes.

Kur vendosëm të krijonim një aromë unike, bashkëkohore Vanilje, ishte zgjedhja jonë e vetme. Është gjithashtu unik në aspektin botanik. Fruti piqet në bimë pa asnjë ndërhyrje nga njerëzit, duke zhvilluar spontanisht notat e tij të ngrohta, të ëmbla, ekzotike.

Ne përdorëm gjithashtu një proces inovativ, modern të njohur si CO2 superkritik, duke garantuar pastërtinë maksimale dhe duke ruajtur të gjitha nuancat e tij aromatike. Vanille de Tahiti është një odë për ekzotizmin, për qetësinë që na bën të ëndërrojmë për vendet qiellore ku mbretëron lumturia. E fuqishme dhe marramendëse, me nota kremoze, delikate të ëmbla, është pasuruar me prekje lulesh të Ylang Ylang dhe Champaca, nuanca të Amberit dhe Muskut dhe një bazë druri sandali.

SHËNIME:
Kreu: Absolut i Ylang Ylang, Absolut i Champaca.
Zemra: Vanilje e Tahitit CO2
Baza: Amber, Sandalwood, Musk

size

100ML, 50ML

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “VANILLE DE TAHITI”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ShqipEnglishItaliano