“Një udhëtim i çuditshëm. Fillon me një imazh nga një herbarium spanjoll i shekullit të 16-të: një bimë e hollë me lule të bardha të zbehta. Lule kockash. Ne gjetëm të njëjtat lulëzime në chinampas, kopshtet lundruese të Aztecs. Dhe gjithashtu në Indi, Martinikë, Marok dhe kopshtet e natës të epokës viktoriane. Tuberose, parfumi i ndaluar, ka vazhduar të magjepsë shqisën tonë të nuhatjes që atëherë”. [shënime udhëtimi]

Një bukuri e mprehtë e ka shoqëruar Tuberose, parfumin e ndaluar gjatë gjithë historisë së tij. Omix- ochitl – lulëzimi i bardhë si skelet që hapet vetëm kur bie errësira – konsiderohej një lule vdekjeprurëse në Meksikën e lashtë. Ajo u bë e njohur në shekullin e 16-të dhe karriera e saj në botën e parfumeve ka ende konotacione të këqija. Thelbi i luleve të mbledhura në syth mund të krahasohet me një marrëveshje të pastër dhe kremoze. Por thirrja e tij e vërtetë është e errët, sensuale, trupore. Pikërisht kështu e kemi kapur.

Tubéreuse Absolue jonë, fryt i një kërkimi pothuajse obsesiv për lëndët e para, ndriçon shqisat dhe i shtyn ato afër skajit… Vishni atë me mospërfillje për pagëzime, konfirmime dhe dasma.
Dhe thjesht shikoni se çfarë ndodh.

SHËNIME
Koka: Bergamot, Kardamom, Livando, Galbanum
Zemra: Tuberose, Jasmin Sambac, Gardenia
Baza: Lulja e portokallit, Druri Ceder, Vetyver, Musk

size

100ML, 50ML

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “TUBÉREUSE ABSOLUE”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ShqipEnglishItaliano