“Një foto paksa e zbehur tregon dy të rinj në udhëtimin e tyre në Benares, Indi. Të dyja kanë flokë të gjatë, ndarëse në qendër dhe janë duke buzëqeshur të lumtur me veshjet e tyre shumëngjyrëshe. Ata u kthyen me shishe të vogla qelqi të mbushura me një vaj të dendur e të errët…”   [shënime udhëtimi]

Me origjinë lindore dhe i njohur që nga lashtësia, patchouli – nga patchai ellai, “gjethe jeshile” – është një Labiatae, një lidhje e ngushtë e nenexhikut, sherebelës, borzilokut dhe livandës, e përdorur dikur nga tregtarët e mëndafshit si një ilaç kundër molës. Patchouli mbërriti në Perëndim nëpërmjet trenave të karvanit. Por për shumë vite, askush nuk ëndërronte ta përdorte atë si parfum. Ishin pacifistët revolucionarë të viteve 1960 ata që zgjodhën Patchouli për vetitë e tij qetësuese, duke e kthyer atë në një esencë që zbulonte gjendje të reja të ndërgjegjes. Sot ne vetëm mund t’i rishikojmë këto histori dhe udhëtime nëpër kujtimet tona. Me një prekje nostalgjie.

Për Essence de Patchouli, ne zgjodhëm vaj esencial të pastër nga Patchouli, i harmonizuar me Trëndafilin dhe Barbarozën sensuale, dhe i bërë elegant nga Vanilja, Amberi dhe një prekje e drurit të sandalit dhe drurit Guaiac.

SHËNIME
Koka: Karafil, Bajame
Zemra: Patchouli, Rose, Geranium
Baza: Amber, Guaiac Woods, Sandalwood, Vanilje, Labdanum

size

100ML

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “ESSENCE DE PATCHOULI”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ShqipEnglishItaliano